Własna bluza z nadrukiem – sprawdź jak to zrobić

Własna bluza z nadrukiem - sprawdź jak to zrobić

Zapewne niejednokrotnie mijając sklepowe wystawy patrzyłeś na ubrania z ciekawymi lub śmiesznymi nadrukami, a w Twojej głowie pojawiła się myśl o tym, że Ty też masz świetny pomysł na taki nadruk. Być może dotychczas wydawało Ci się, że tworzenie ubrań z własnymi nadrukami to przywilej dużych przedsiębiorstw odzieżowych. Nic bardziej mylnego.

Możesz stworzyć taką bluzę samodzielnie – rozpoczynając od zaprojektowania wzoru, aż do wyboru materiałów i techniki nanoszenia nadruku. Dodatkowo, jeżeli prowadzisz własną firmę lub jesteś menadżerem możesz w bardzo łatwy sposób stworzyć bluzy z nadrukiem firmowym. Jak stworzyć własną bluzę? Co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do złożenia zamówienia? Czy stworzenie bluzy z własnym nadrukiem to skomplikowany proces? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Odpowiednie przygotowanie i dostosowanie wzoru

Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z tworzeniem ubrań z własnym nadrukiem wydawać się może, że zaprojektowanie wzoru jest mało istotne. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż nawet najlepiej zaprojektowany wzór, z różnymi szczegółami i drobnymi detalami, będzie wyglądał bardzo niekorzystnie kiedy zostanie naniesiony przy pomocy złej techniki lub na niewłaściwy materiał. Istnieją bowiem różne metody nanoszenia nadruków, które to posiadają różnego rodzaju tusze – barwniki współpracują inaczej z każdym rodzajem podłoża, przez co efekt nigdy nie będzie taki sam. W związku z tym nadruk wykonany przy użyciu jednej z metod może wyglądać świetnie na jasnej koszulce poliestrowej, ale kiedy naniesiemy ten sam wzór na kolorową tkaninę bawełnianą to efekt nie będzie już zadowalający. Aby mieć pewność, że stworzona przez Ciebie odzież z nadrukiem będzie miała wysokiej jakości grafikę musisz dostosować metodę druku do wzoru, lub odwrotnie – wzór dostosuj do wybranej techniki i materiału.

Sublimacja i sitodruk – dwie podstawowe metody nanoszenia nadruków

Jedną z najpopularniejszych metod nanoszenia nadruków na ubranie jest druk sublimacyjny, czyli tak zwana sublimacja. Druk sublimacyjny na tkaninach jest niemalże niemożliwy do odróżnienia od pozostałej części ubrania – dobrze wykonany nadruk wygląda tak, jakby od zawsze był częścią materiału, na który został naniesiony. Metoda ta ma jednak dwie dosyć duże wady. Pierwsza z nich to dobór odpowiedniego materiału, gdyż nadruki sublimacyjne dają dobre efekty na powierzchniach poliestrowych – i to właśnie tego typu materiały zaleca się jako bazę pod zaprojektowany wzór. Jest to dość duże utrudnienie, jednak większy problem pojawia się przy doborze koloru tkaniny. Tego rodzaju nadruki wyjdą bowiem dobrze tylko na jasnych podłożach, np. białych lub bezowych. Kolorowe tkaniny użyte jako tło do nadruku sprawią, że barwnik użyty w maszynie połączy się z barwnikiem na bluzie – co spowoduje, że efekt będzie niezadowalający. Czy to oznacza więc, że nadruku sublimacyjnego nie można stosować na kolorowych ubraniach? Otóż wbrew pozorom nie. Metody tej można użyć na kolorowych tkaninach, jednak jest pewna zasada – wzór, który chcemy nanieść na barwne tło powinien być w całości ciemny – a najlepiej czarny. Czarna, brązowa lub granatowa grafika jest bowiem w stanie utrzymać się na kolorowych materiałach.

Dowiedziałeś się już podstawowych rzeczy na temat druku sublimacyjnego, teraz czas, abyś poznał bliżej drugą bardzo popularna metodę – czyli sitodruk. Jeszcze do niedawna metoda ta cieszyła się ogromną popularnością, jednak ostatecznie stwierdzono, że przy użyciu tej techniki możliwe jest nanoszenie tylko logotypów, grafik wektorowych czy też napisów. Próba nadrukowania większej grafiki nie przynosiła bowiem oczekiwanych efektów, w związku z czym zaczęto stosować inne techniki. Sitodruk nie wyszedł jednak z użycia i nadal jest przydatną metodą, przy pomocy której stworzysz np. bluzę firmową z logo.

DTG – dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Jaka metoda jest bardziej skuteczna od sublimacji i sitodruku? Otóż metodą tą jest DTG – która pozwala na naniesienie wszystkich rodzajów nadruków na każdą powierzchnię. Sprzęt, przy pomocy którego wykonuje się nadruki, przypomina w działaniu drukarkę atramentową – jednak jego budowa jest znacznie inna, gdyż składa się przede wszystkim z platformy transportującej i tuszy. Barwniki wykorzystywane w tej metodzie są wykonane w ten sposób, aby w jak największym stopniu mogły połączyć się z zadrukowywaną tkaniną. Dzięki temu uzyskujemy satysfakcjonujące efekty na niemal wszystkich materiałach. Nadruk, który powstaje przy wykorzystaniu metody DTG, jest bardzo trwały, a jego struktura i grubość nie odróżnia się niczym od struktury ubrania, na które zostanie naniesiony. Ponadto, bardzo ważne jest to, że kiedy zaplanujesz wykonanie odzieży z własnym nadrukiem przy użyciu tej właśnie metody, to kolor podłoża nie ma znaczenia. Jest on istotny jedynie w kwestii czasu wykonania nadruku, gdyż nanoszenie wzoru na ciemniejszy materiał zajmuje więcej czasu niż przetransportowanie go na jasne podłoże.