Uzależnienie od Internetu – czy jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie?

Uzależnienie od Internetu - czy jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie?

Uzależnienie od Internetu – czy jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie? XXI wiek jest okresem w historii, gdy technologia uległa najbardziej intensywnemu rozwojowi. Komputery, telefony komórkowe czy też telewizory pozwoliły nam na nieustanny dostęp do najnowszych informacji oraz rozrywki. Jednak wspomniane, przykładowe urządzenia nie byłyby aż tak użyteczne, gdyby nie jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości – Internet.

Pozwolił on człowiekowi na komunikacje ogólnoświatową oraz ułatwił mu życie w wielu jego dziedzinach. Praca, nauka, zabawa – wszystko to dziś możemy robić z naszego smartfona czy też laptopa. Mimo, iż wydaje się to wspaniałą innowacją, z częstym używaniem Internetu wiąże się wiele negatywnych skutków. Jednym z najpoważniejszych może być uzależnienie, które potrafić całkowicie zrujnować życie człowieka niezależnie od wieku czy też statusu.

Popularyzacja Internetu, a czas poświęcany na jego użytek

Idąc chociażby 20 lat wstecz, dostęp do Internetu był uważany za coś luksusowego. Większość społeczeństwa nie była na tyle wydolna finansowo, by móc zapewnić sobie wspomnianą usługę. Co więcej, Internet nie oferował tyle udogodnień, co w dzisiejszych czasach. Stąd też, nikt wtedy nie myślał nad stworzeniem ośrodków leczenia uzależnień od Internetu. Społeczeństwo zmuszone było do zmagania się z innymi, poważnymi problemami. Jednak, wraz z upływem czasu, infrastruktura w Polsce pozwoliła na dostęp do sieci coraz to większej liczby jej mieszkańców. Uzależnienie od Internetu - czy jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie?Już w 2008 roku liczba użytkowników Internetu gwałtownie wzrosła do 14 milionów. Natomiast, dziesięć lat później było to już 28 milionów internautów, czyli ponad 75% polskiego społeczeństwa. Internet tym samym stał się popularny oraz rozwinął się na tyle, by umożliwić za jego pośrednictwem załatwienie praktycznej sprawy. Bankowość, wizyta u lekarza czy też sprawy urzędowe możemy uregulować z naszych domów w mgnieniu oka. Może się to wydawać pozytywnym zjawiskiem, jednak objawiła się pewna tendencja, która współcześnie dalej jest kontynuowana. Poświęcamy bowiem coraz to więcej naszego czasu na używanie Internetu. Amerykańska agencja Mediakix przeprowadziła badania dotyczącego wspomnianego tematu. Okazało się, że przeciętna osoba już teraz poświęca blisko 5 lat swojego życia na media społecznościowe! Jest to w pewnym sensie zatrważająca liczba, gdyż dziennie jesteśmy w stanie spędzić blisko 2h na aktywnościach związanych z Facebookiem, Instagramem czy też Twitterem. Nie ma więc co się dziwić, że coraz popularniejsze stają się terapie uzależnień od Internetu, które pomagają ludziom z zaprzestaniem marnowania czasu na wspomniane czynności.

Jak korzystanie z Internetu wpływa na nasze zdrowie?

Problem z uzależnieniem, nawet jeśli uda nam się rozwiązać z pomocą profesjonalnych centrów psychoterapii, może odbić się także na naszym zdrowiu fizycznym. Coraz to powszechniejsze bowiem stają się choroby związane ze wzrokiem oraz postawą. Krótkowzroczność stanowi jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży, która to najwięcej czasu spędza w mediach społecznościowych. Warto także wspomnieć o wszelakich skoliozach, lordozach czy tez kifozach, które są kosztowne oraz trudne w leczeniu. Jednakże, wspomnianym chorobom można zapobiec, a co więcej, w sposób mniej kosztowny. Cena terapii odwykowej staje się coraz to przystępniejsza, a umożliwia ona zapanowanie nad uzależnieniem oraz uchronieniem się przed jego negatywnymi skutkami. Warto bowiem pamiętać, że nie ma nic cenniejszego niż nasze zdrowie, które gwarantuje nam dużo mniej zmartwień na starość.

Dlaczego pojawia się strach przed odwykiem?

Jest to dość częste zjawisko, ponieważ nasze wyobrażenie dotyczące ośrodków terapeutycznych może być błędne. Najczęściej bowiem leczenie uzależnień nie przebiega w zamknięciu od świata zewnętrznego (są to jedynie najcięższe przypadki). Jest to przede wszystkim regularna praca pod okiem specjalisty, dzięki której jesteśmy w stanie zmienić swoje nawyki na obiektywnie lepsze. Czy warto więc skorzystać z takowej terapii, gdy mamy świadomość swojego uzależnienia? Odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca. Czasami bez takich kroków nigdy nie uda nam się zwalczyć naszych problemów, a nikt nie chce być do końca życia niewolnikiem Internetu.

Nie bójmy się skorzystać z pomocy

Internet niesie ze sobą multum korzyści, przez co współcześnie bardzo ciężko się bez niego obyć. Objawiło się to szczególnie podczas panującej pandemii, kiedy to praca czy też nauka w formie zdalnej pozwoliły nam na uchronienie się od jej skutków. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przez ostatni okres czasu Internet stał się jeszcze bardziej integralną częścią życia człowieka. Każdy z nas może stracić kontrolę, a tym samym uzależnić się od jego użytkowania. Współcześnie istnieje wiele metod, dzięki którym możemy sobie poradzić z takim problemem. Przede wszystkim, musimy zwalczyć strach przed skorzystaniem z pomocy specjalisty. Tylko on bowiem jest w stanie wyleczyć nas z uzależnienia, a tym samym pozwolić nam ponownie, by w pełni cieszyć się tym realnym życiem. Czy jest coś innego, ważniejszego od niego?