Pilarki łańcuchowe– rodzaje i zastosowanie

​Piła jest narzędziem niesamowicie przydatnym każdemu ogrodnikowi. Ułatwia wykonywanie wielu prac, znacząco je przyspieszając i powodując, mniejsze zmęczenie. Podstawową rzeczą z jaką kojarzą się nam pilarki łańcuchowe jest oczywiście wycinka drzew.

Jest to najpopularniejszy sposób wykorzystania ich potencjału. Są one jednak równie przydatne do wykonywania wielu innych prac nie tylko w ogrodzie. Wykorzystywane są one również w budownictwie, a nawet w ratownictwie medycznym. Wykorzystywane są również przez artystów tworzących rzeźby lodowe czy też rzeźby z drewna. Przed zakupem swojej pierwszej pilarki łańcuchowej warto dowiedzieć się więcej o pilarkach – ich rodzajach i zastosowaniu.

Czym jest pilarka łańcuchowa?

Zgodnie z definicją, pilarka łańcuchowa to samodzielne urządzenie wykonane w formie ząbkowanego ostrza, służącą do przerzynania różnych materiałów w szczególności drewna, kamienia oraz metalu. Pilarki łańcuchowe wyposażone są w różne napędy mechaniczne, których zastosowanie decyduje o podstawowym podziale na rodzaje pilarek – spalinowe, elektryczne, akumulatorowe czy też te napędzane siłą ludzkich mięśni. Warto jednak dodać, że najczęściej napęd jest elektryczny lub spalinowy – to znaczy, że pilarka łańcuchowa jest napędzana przy pomocy elektrycznego lub spalinowego silnika.

Napęd spalinowy a napęd elektryczny

Silnik spalinowy to najczęściej wykorzystywany napęd wśród pilarek, głównie ze względu na ich praktyczność. Nie potrzebne jest gniazdo elektryczne, a jedynie odpowiednia mieszanka paliwa i oleju. Dodatkowym atutem tych silników jest ich duża moc i wytrzymałość, dzięki czemu mogą być bez przeszkód wykorzystywane do ciężkich prac przy wycinkach drzew. Cenią je zwłaszcza profesjonalni drwale, którzy chętnie wybierają taki sprzęt do swojej pracy. Spalinowe pilarki łańcuchowe zwykle są to silnik dwutaktowy, czyli dwusuwowy, wymagający benzyny oraz specjalnego oleju. To co jest ich największą zaletą jest jednocześnie największym ich minus – brak użycia oleju i benzyny w odpowiednich, podanych przez producenta proporcjach prowadzi do zatarcia napędu i na tyle poważnego uszkodzenia silnika, że naprawa będzie bardzo kosztowna.

Alternatywą dla silników spalinowych są silniki elektryczne. W ich przypadku głównym minusem jest to, że zasięg pilarki jest ograniczony kablem oraz ogólnie dostępem do prądu. Uniemożliwia to korzystanie z niej podczas pracy w lesie, gdzie nie ma dostępu do prądu. Przekłada się to na dużo mniejsze zainteresowanie pilarkami z napędem elektrycznym wśród profesjonalistów. Są one jednak doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają mały ogród, a na nim drzewa i krzewy.  Przede wszystkim są dużo wygodniejsze w obsłudze niż pilarki spalinowe. Dodatkowo są dużo bardziej ekologiczne, ponieważ silniki spalinowe wyrzucają z siebie sporo szkodliwych spalin, przy elektrycznym napędzie nie są wydzielane spaliny. Dodatkowo silnik elektryczny powoduje dużo mniejsze drgania przez co praca nimi jest wygodniejsza. Kto ceni sobie komfort pracy i jest pewny stałego dostępu do źródła prądu powinien wybrać właśnie model elektryczny. Mimo posiadania mniejszej mocy od łańcuchowych pilarek spalinowych, znajdują one szerokie zastosowanie w pracach ogrodowych.

Rodzaje pilarek

Podział pilarek ze względu na napęd nie jest jedynym stosowanym podziałem. Pilarki mechaniczne to urządzenia, których praca napędzana jest nie siłą rąk i mięśni osób, które je obsługują, lecz wbudowanego silnika. I tak z uwagi na owe mechanizmy, budowę maszyn oraz sposób ich wykorzystania, pilarki dzielimy na kilka podkategorii:

– trak

– pilarkę tarczową

– pilarkę stołową

– ukośnicę

– pilarkę wahadłową

– pilarkę ramieniową

– pilarkę panelową

– pilarkę formatową

– formatyzerkę

– pilarkę ręczną

– pilarkę taśmową

– pilarkę łańcuchową

Bezpieczeństwo pracy z pilarkami łańcuchowymi

Zaczynając pracę z pilarkami łańcuchowymi musimy pamiętać, że mamy do czynienia z narzędziami ostrymi wyposażonymi w mocny silnik, który przeznaczony jest do przecinania grubych pni drzew, więc bez problemu jest w stanie przebić ludzką skórę. Należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, żeby praca nie zakończyła się tragedią. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem prac należy założyć odpowiednie okulary ochronne. Ich celem jest zabezpieczenie oczu przed wiórami i kawałkami drewna, które wytwarzają się podczas cięcia drewna. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki, najlepiej takie, dzięki którym łatwo będzie można utrzymać maszynę w rękach. Dodatkowymi elementami ubioru są grube spodnie oraz odpowiednie buty z metalowymi wstawkami. Pracując na wysokości należy zaopatrzyć się w kask, chroniący głowę.

Pilarki łańcuchowe mają bardzo szerokie zastosowanie i wbrew pozorom nie są używane tylko do cięcia drewna. Wykorzystywane są również w budownictwie, ratownictwie medycznym a nawet w pracach artystycznych. Do wyboru mamy kilkadziesiąt produktów od wielu producentów, więc każdy amator lub profesjonalista w dziedzinie cięcia i obróbki drewna znajdzie coś dla siebie.