Pedicure leczniczy wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć: pedicure to jeden z najpopularniejszych zabiegów w salonach kosmetycznych, dlatego pewnie większości z nas kojarzy się zapewne z zabiegiem kosmetycznym polegającym na zmyciu lakieru, skróceniu, opiłowaniu i oczyszczeniu paznokci. Pedicure, jako zabieg kosmetyczny można wykonać nawet samemu, nie korzystając z usług kosmetyczki. Istnieją jednak inne rodzaje pedicure, które wymagają fachowej i specjalistycznej wiedzy, których nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, jednym z nich jest pedicure leczniczy, który jest rozszerzeniem najbardziej znanego pedicure o diagnozowanie i leczenie niektórych schorzeń stóp, które często mają uwarunkowanie genetyczne, a także dotykają osoby z chorobami naczyń krwionośnych, czy wadami postawy.
Czym jest pedicure leczniczy?
Należy zacząć od definicji słowa pedicure, która określa zabieg kosmetyczny, któremu poddawane są skóra i paznokcie stóp. Pedicure leczniczy wykonywany jest przez osobę nazywaną podologiem, czyli osobę będąca specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu chorób stóp. Pedicure leczniczy jest zabiegiem łączącym w sobie właściwości pielęgnacyjne, jak również lecznice. Podolog zdiagnozuje stan naszych stóp a następnie podejmie odpowiednie leczenie, które najczęściej polega na usuwaniu nieestetycznych lub bolesnych modzeli i odcisków, terapii pękających pięt, a także zastosuje odpowiednie suplementy odżywcze i lecznicze. Dzięki pedicure leczniczemu nasze stopy zyskają wygląd estetyczny, ale także umożliwi pozbycie się zmian chorobowych naszych stóp. Należy wspomnieć, że sam zabieg jest bezbolesny, bowiem podolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem zapewniającym wysoką jakość usuwania zmian chorobowych, przy tym pozostając bardzo delikatnym. Pedicure leczniczy trwa zazwyczaj od godziny do dwóch. W zaawansowanych stanach chorobowych stóp wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe.
Polecamy:
Dla kogo przeznaczony jest pedicure leczniczy?
Problemy ze stopami mają często podłoże genetyczne, dlatego to często głównie im potrzebny jest pedicure leczniczy. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania pedicure leczniczego są modzele, wrastające paznokcie, a także skłonność do odcisków. Osoby z tymi problemami muszą często odwiedzać gabinet podologiczny w celu kontroli swoich stóp, a także stosować ich specjalną pielęgnację. Na problemy ze stopami narażone są również osoby chorujące na cukrzycę, miażdżycę, a także te z wadami postawy, takimi jak płaskostopie. Zaleca się również odwiedzenie gabinetu podologicznego kobietom w ciąży, bowiem dochodzi u nich do bardzo szybkiego przyrostu masy ciała, a także zwiększenia rozmiaru stopy. Regularne kontrole stóp u specjalisty pozwolą zapobiec ich poważnym chorobom. Należy pamiętać też o tym, że zły stan naszych stóp wpływa również na działanie innych części ciała takich jak: stawy, kolana, czy też kręgosłup. Zabiegu nie można wykonywać u osób, u których stwierdzono świeże rany, blizny, infekcję skóry, stany ropne lub alergię. Należy dodać, że pedicure leczniczy pomaga również osobom zmagającym się z grzybicą, aczkolwiek osoby te muszą przyjmować odpowiednio dobrane lekarstwa, a sam zabieg wykonywany jest w konsultacji z lekarzem i jest kilkuetapowy.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu i jaki jest jego koszt?
Udając się do gabinetu podologicznego w celu wykonania pedicure leczniczego należy przygotować swoje stopy, tak aby były one czyste i suche, nie może znajdować się na nich również lakier do paznokci, najlepiej jest go usunąć już na kilka dni przed zabiegiem. Warto pamiętać, aby nie usuwać żadnych zmian patologicznych naszych stóp samemu, ponieważ może to utrudnić diagnozę podologowi i wydłużyć czas leczenia. Koszt wykonania zabiegu zależy oczywiście od wybranego gabinetu, ale najczęściej waha się on w przedziale cenowym od 100 zł do 250 zł, jednak koszt leczenia może być większy, w zależności od diagnozy postawionej przez podologa i wybranego przez niego sposobu leczenia. Przed wybraniem gabinetu oprócz ceny, warto sprawdzić również opinie o nim w internecie, tak aby wybrać specjalistę, który trafnie zdiagnozuje nasz problem.
Pedicure leczniczy a wiek
Czy pedicure leczniczy może być wykonywany u ludzi w każdym wieku? Zdecydowanie tak, mogą z niego korzystać zarówno osoby młode, jak i starsze, bowiem zabieg jest nieinwazyjny, relaksujący i bezbolesny.
Jakie efekty daje pedicure leczniczy?
Efekty zabiegu wykonanego przez specjalistę odczujemy zaraz po wykonaniu zabiegu, pozwoli on na natychmiastowe poprawienie stanu naszych stóp. Efektem zabiegu będzie nie tylko poprawa estetyki stóp, ale przede wszystkim poprawienie ich stanu zdrowotnego, a także odciążenie stawów oraz kręgosłupa. W przypadku jednak stwierdzenia poważniejszych problemów ze stopami konieczne będzie ponowne odwiedzenie gabinetu, wdrożenie odpowiedniego leczenia, a nawet konsultacja z lekarzem. Warto również podkreślić, że zabieg przywraca stopom estetykę, co może być szczególnie ważne podczas miesięcy letnich, kiedy to często chodzimy w butach, które odkrywają stopy. Nieestetycznie wyglądające stopy na pewno źle oddziałują na naszą sferę psychiczną.