Jak szybko sprzedać nieruchomość?

sprzedaż nieruchomości

sprzedaż nieruchomości

Wydawałoby się, że sprzedanie nieruchomości to nic trudnego – zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy dysponujemy licznymi pomocami, jak bezpłatne strony ogłoszeniowe czy internetowe poradniki. Wciąż jednak niektóre kwestie bywają kłopotliwe, na przykład: czy powinniśmy postawić na szybką sprzedaż nieruchomości czy może lepiej będzie zarobić na niej jak najwięcej? Jeżeli wciąż masz różne wątpliwości odnośnie procesu sprzedaży domu, mamy na nie odpowiedzi.

Nieruchomości sprzedajemy z różnych powodów. Czasami zależy nam na czasie, bo – na przykład – zmieniamy pracę i wyprowadzamy się do innego miasta albo mamy dziecko w drodze i spieszy nam się, żeby powiększyć metraż, zamiast gnieździć się w jednopokojowym mieszkaniu. Z drugiej strony bywa, że jest nam obojętne, czy dom albo mieszkanie sprzedamy za tydzień, miesiąc, a nawet rok. Wręcz przeciwnie: ważne, żeby nieruchomość sprzedała się za jak największą cenę. To, na co się zdecydujemy, zależy od wielu czynników, ale wbrew pozorom nie zawsze jest takie oczywiste.

Remont nieruchomości – tak czy nie?

Generalny remont domu, z którego i tak zamierzamy się wkrótce wyprowadzić, dla wielu może brzmieć co najmniej irracjonalnie. Nie wydaje się to w końcu zbyt rozsądne, żeby inwestować duże pieniądze w nieruchomość, której w najbliższej przyszłości zamierzamy się pozbyć. To jednak pozory; remont, większy czy mniejszy, jest niezbędny niemal przed każdą próbą sprzedaży. Dlaczego? Składa się na to kilka istotnych powodów.

Po pierwsze – odnowienie nieruchomości ( zobacz oferty nieruchomości – sardynianieruchomosci.pl ). Przy obecnej konkurencyjności na rynku nawet niewielkie uszczelki czy braki mogą zniechęcić kupujących, którzy woleliby nabyć dom drewniany, w który nie muszą zbyt wiele inwestować. Ponadto większe wady, na przykład nieodmalowany dach czy nieszczelne okna, znacznie umniejszają wartości sprzedawanego domu. I w drugą stronę – za wyremontowany dom możemy ustalić o wiele wyższą cenę niż za nieruchomość, w którą kupiec będzie musiał jeszcze później włożyć dodatkowe pieniądze. Pamiętaj również, że kupujący o wiele chętniej zdecydują się na nieruchomość, której z łatwością nadadzą osobisty charakter. Dobrze jest pozbyć się wszelkich tapet (zwłaszcza tych typowo dziecięcych), naklejek na ścianę czy nawet wyrazistych kolorów ścian. Przemalowanie wszystkich ścian na biały czy inny jasny kolor z pewnością będzie stanowiło ułatwienie dla przyszłych lokatorów; oni zaś na pewno zwrócą na to uwagę podczas oglądania domu, na żywo czy na zdjęciach w ogłoszeniu.

Jaką sumę zdecydujemy się przeznaczyć na remont zależy tylko i wyłącznie od nas – a raczej od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Musimy się bowiem liczyć z tym, że niewyremontowanego domu możemy nie sprzedać zbyt szybko, do tego za niezbyt wygórowaną cenę. Z kolei nieruchomość odnowiona może zostać sprzedana za pieniądze, które nie tylko zwrócą nam się za remont, ale i wyjdziemy na plusie. Oczywiście tutaj również musimy liczyć się z upływem pewnego czasu, jako że tego typu remonty są dość pracochłonne.

Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży nieruchomości?

Potrzebne dokumenty warto mieć pod ręką jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Niektórym kupującym może się bardzo spieszyć, a informacja o braku wymaganych papierów może ich zniechęcić. Niestety, papierologii związanej ze sprzedażą domu jest całkiem sporo; oto, co musisz przygotować:

  • numer księgi wieczystej nieruchomości – dzięki niemu kupujący będzie mógł sprawdzić księgę wieczystą przez Internet, a to w końcu w niej znajdują się najważniejsze informacje na temat nieruchomości;
  • dokument poświadczający o prawie własności do nieruchomości – jaki to będzie dokument zależy od sposobu, w jaki nabyłeś nieruchomość. Jeżeli przez zakup, wówczas będzie to akt notarialny umowy sprzedaży; jeśli przez spadek – postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. W drugim wypadku niezbędne będzie także poświadczenie z Urzędu Skarbowego, że odprowadziłeś podatek od spadku;
  • zaświadczenie że nieruchomość nie znajduje się w strefie rewitalizacji (dostaniesz je w Urzędzie Miasta / Gminy);
  • zaświadczenie, że nieruchomość nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu (dostaniesz je w Starostwie Powiatowym);

Sprzedaż nieruchomości – samemu czy z pośrednikiem?

To jedno z podstawowych pytań, przed którymi stają osoby zamierzające w najbliższej przyszłości sprzedać nieruchomość. Pośrednictwo biura nieruchomości naturalnie budzi nieco wątpliwości, zwłaszcza przy obecnych sposobach sprzedaży nieruchomości, jakie oferują gazety czy internet. Pomoc pośrednika ( polecamy https://nieruchomosci.sytek.pl/ ) przyda się przede wszystkim, jeżeli masz wątpliwości co do wyceny nieruchomości. Pracownicy agencji nieruchomości mają codzienną styczność z lokalnym rynkiem i wiedzą najlepiej, jaka cena jest adekwatna do jakiego mieszkania. Minusem może być jednak fakt, że będziemy musieli zapłacić pośrednikowi część dochodu ze sprzedaży; właśnie to odstrasza wielu sprzedających. Z tego względu najlepiej jest korzystać z pomocy biura nieruchomości, jeżeli zależy nam na czasie – pośrednicy to profesjonaliści, dlatego będą wiedzieć o wiele lepiej od nas, jak w krótkim czasie sprzedać nieruchomość. Z tego względu jeżeli zależy ci na jak najwyższym zarobku, za to niewiele martwi cię, że może to potrwać dłużej, warto byś spróbował sprzedać nieruchomości samodzielnie. Jednak tym, którym zależy na szybkiej i zakończonej sukcesem transakcji, z pewnością przyda się pomoc pracownika biura nieruchomości.