Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa – zastosowanie, wady i zalety: wybór właściwej metody ocieplania budynku oraz dachu wbrew pozorom nie jest taki prosty. Ważne jest to, aby pamiętać, że izolacja musi przede wszystkim skutecznie spełniać swoją funkcję przez długie lata. Ciekawym i dosyć nowym sposobem ocieplania domu jest pianka poliuretanowa.

Czym jest izolacja natryskowa?

Izolacja natryskowa to nowoczesna technika ocieplania budynków, przeprowadzana zazwyczaj z udziałem pianki poliuretanowej. Jest to materiał stanowiący połączenie polikarbaminianu oraz wody. W procesie powstawania dochodzi do dekarboksylizacji tego połączenia, przez co pianki poliuretanowe mogą być otwarto lub zamknięto-komórkowe. Izolacje natryskowe zyskują coraz większe zainteresowanie. Osoby korzystające z tej metody ocieplania doceniają ją z uwagi na świetne właściwości tego materiału. Pianki dobrze ochraniają wnętrze przed wilgocią i rozwojem pleśni oraz grzybów. Izolacja natryskowa zapewnia dobry przepływ powietrza https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ , a przy tym zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku przez dłuższy czas.

Co można ocieplić tą metodą?

Izolacja natryskowaOcieplanie natryskowe jest uniwersalną propozycją. Ze względu na właściwości fizykochemiczne piany PUR można ją wykorzystać w różnych dziedzinach. Pianka poliuretanowa stosowana jest głównie w budownictwie i nadaje się do ocieplenia praktycznie większości elementów konstrukcyjnych. Izolacja natryskowa sprawdzi się świetnie do izolacji domów jednorodzinnych, szeregowych oraz mieszkań. W sprzedaży znajdują się dwa rodzaje piany (otwarto i zamknięto- komórkowa). Oba typy różnią się między sobą właściwościami. Mogą być używane w różnych częściach domu w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora. Piana nadaje się do ocieplania poddasza, dachu, stropu, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz fundamentów i piwnic. Jak widać, to bardzo wszechstronny materiał. Pomijając branżę budowlaną, izolacje natryskowe wykorzystuje się także w innych dziedzinach. Okazują się one dobrym rozwiązaniem w rolnictwie, gdzie sięga się po tę technikę w celu ocieplania obiektów inwentarskich, przechowalni owoców i warzyw czy chłodni. Oprócz tego sprawdza się jako zabezpieczenie zbiorników w branży transportowej.

Izolacje natryskowe – zalety

Piana PUR skutecznie chroni wnętrze przed ucieczką ciepła, poprawia komfort życia, jak i zmniejsza wydatki na ogrzewanie. Jej elastyczna struktura bez problemu dociera nawet w niewielkie zakamarki, przez co skutecznie pozbywa się mostków termicznych. Co ważne, izolacja natryskowa wzmacnia konstrukcję budynku https://ocieplanie-dachow.com.pl/, nie obciążając jej przy tym, gdyż jest lekka. Aby uzyskać dobre ocieplenie pomieszczenia, wystarczy już cienka warstwa piany, a więc dzięki niej, można również zaoszczędzić cenną przestrzeń. Jest to ważna zaleta zwłaszcza w przypadku poddasza, który ma stać się użytkową częścią domu. Piana PUR świetnie chroni powierzchnię przed rozwojem grzybów i pleśni, a przy tym tworzy nieatrakcyjne dla owadów i gryzoni środowisko. Jakie jeszcze zalety ma izolacja natryskowa?

Świetne krycie i sprawna aplikacja

Pianka aplikowana metodą natryskową odznacza się szybkim rozrostem, a więc wypełnia szczelnie każdą powierzchnię. W przypadku tradycyjnych materiałów, takich jak wełna, niestety często dochodzi do tworzenia się mostków termicznych. Ponadto, perfekcyjne dopasowanie wełny do danej powierzchni okazuje się problematyczne, a nawet niemożliwe. Jeśli chodzi o zastosowanie piany PUR, nie istnieje ryzyko powstania mostków termicznych, dzięki czemu izolacja staje się skuteczniejsza. Zaletą jest także szybka i sprawna aplikacja piany. Za pomocą specjalnych narzędzi, profesjonalna firma bardzo szybko nałoży optymalną warstwę piany, nawet na sporej powierzchni. Jeden pracownik jest w stanie położyć w ciągu 8 godzin nawet 100-150 metrów kwadratowych piany. Właśnie z tego względu deweloperzy tak chętnie sięgają po tę metodę ocieplania budynków.

Możliwość położenia na każdej powierzchni

W przypadku zdecydowania się na izolację natryskową nie trzeba martwić się elementami dodatkowymi. Odchodzi więc zakup siatki, gwoździ czy sznurków. Pianę PUR aplikuje się w sposób bezpośredni na ocieplaną powierzchnię. Materiał idealnie przylega do cegieł, betonu, drewna czy folii paroprzepuszczalnej. Z tego względu izolacja natryskowa stosowana jest to ocieplania zbiorników chłodniczych, basenów, dachów, tarasów, podłóg. A więc mogą ją wykorzystać do wykonania dowolnego ocieplenia.

Bezpieczeństwo

Poliuretan jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka. Po nałożeniu pozostaje obojętny w ciągu całego cyklu eksploatacji, a przy tym nie emituje szkodliwych dla środowiska emisji. W trakcie procesu natryskiwania, między dwoma składnikami poliuretanu następuje reakcja chemiczna. Po aplikacji materiału uzyskana piana pozostaje obojętna. Izolacja natryskowa jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Ten materiał nie wydziela zapachów i nie pyli się, co jest niezwykle ważne.

Czy warto wybrać izolację natryskową?

Izolacja natryskowa jest z pewnością dobrą alternatywą dla klasycznych materiałów. Nadaje się do ocieplania poddaszu czy też całego budynku. Jest trwała, skuteczna i bezpieczna dla alergików oraz astmatyków. Nie skutkuje rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia chorób, jak i przeciwdziała tworzeniu się pleśni i grzybów.