Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej?

Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej?

Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej? Chirurgia plastyczna należy do jednej z najpopularniejszych dziedzin medycyny. Od lat cieszy się sporym zainteresowaniem przede wszystkim wśród kobiet. Właśnie dlatego znakomita większość zabiegów oferowanych przez poszczególne kliniki chirurgii plastycznej przeznaczona jest dla pań. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają czego tam szukać. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Wbrew powszechnemu przekonaniu, chirurgia plastyczna składa się nie tylko z zabiegów estetycznych, ale również rekonstrukcyjnych.

Główny podział zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej

Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej?
Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej?

U sedna Chirurgii plastycznej-24 leżą właśnie zabiegi rekonstrukcyjne. Pierwotnie wykonywane je na żołnierzach, którzy odnieśli poważne rany podczas wojny. W tym celu zaczęły powstawać specjalistyczne ośrodki medyczne, specjalizujące się w tego typu operacjach. Chirurgię rekonstrukcyjną możemy zdefiniować jako dziedzinę medycyny zajmującą się odtwarzaniem formy i funkcji po poważnych urazach. Aspekt estetyczny ma znaczenie drugorzędne. Uszkodzone tkanki muszą odzyskać pełną sprawność funkcjonowania.

Do popularnych zabiegów należą te zajmujące się wrodzonymi wadami twarzy. Chodzi na przykład o rozszczep podniebienia i wargi. Oprócz tego takie zabiegi przeprowadza się w przypadku uszkodzeń, do których doszło w wyniku wypadku lub przebiegu choroby. Oparzenia skóry, obrażenia ciała wymagające przeszczepów, uszkodzenia wynikłe ze złośliwych nowotworów dotykających zewnętrznych warstw organizmu oraz rekonstrukcja piersi. Wszystko to jest dobrym powodem do wizyty u chirurga plastycznego. Mimo wszystko zabiegi rekonstrukcyjne stanowią jedynie drobną części pracy takich lekarzy.

Znacznie częściej wykonują oni operacje w ramach chirurgii estetycznej. Mają na celu poprawę wyglądu operowanych części ciała. Ich funkcjonalność nie jest przedmiotem zabiegu. Takim zmianom wyglądu często towarzyszy pozytywny efekt psychologiczny. Wskazania zdrowotne nie są wymagane, aby poddać się zabiegom kosmetycznym. Wiele z nich dotyczy poprawy wyglądu naszej twarzy — operacja nosa, korekcja powiek lub nawet lifting całej twarzy. Oprócz tego możliwe są zabiegi powiększania biustu, abdominoplastyki oraz liposukcji.

Typowy zabieg kosmetyczny — lifting twarzy

Wraz ze starzeniem się naszej skóry, zaczyna ona obwisać. Traci swoje napięcie i elastyczność. W rezultacie zniekształceniu ulega owal twarzy. Poddając się zabiegowi liftingu, udaje się nam pozbyć nadmiaru skóry i przywrócić jej właściwe napięcie. Kolejnym pozytywnym efektem jest zredukowanie ilości zmarszczek, między innymi tych na szyi. To kiedy warto zdecydować się na wizytę u chirurga plastycznego, jest kwestią w pełni indywidualną. Ludzie starzeją się w różnym tempie, ale zazwyczaj na lifting zgłaszają się pacjenci po 40. roku życia. Wszystko zależy od tego, kiedy dostrzeżemy oznaki starzenia się na naszej twarzy. Zabiegi chirurgii plastycznej z zakresu liftingu twarzy możemy podzielić na inwazyjne i bezinwazyjne. W pierwszej kolejności najlepiej skorzystać właśnie z tych drugich.

zabiegi medycyny estetycznej

W przypadku inwazyjnego liftingu twarzy mamy do czynienia z poważnym zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadzany jest pod narkozą. Lekarz nacina skórę twarzy na skroni wzdłuż linii włosów oraz za i przed uchem. To właśnie w tych miejscach konieczne jest naciągnięcie skóry, jeśli pragniemy uzyskać poprawny kontur twarzy. Wszelki powstały nadmiar skóry jest następnie usuwany. Aby uniknąć powstawania widocznych blizn, specjalista używa cienkich i precyzyjnych szwów. W ten sposób miejsca nacięcia stają się niemalże niewidoczne. Po upływie 48 godzin pacjent zostaje zwolniony z obserwacji w klinice.

Z kolei szwy pozostają na miejscu przez mniej więcej tydzień. Ostateczny efekt dostrzeżemy dopiero po ustąpieniu opuchlizny. Zazwyczaj zajmie to około pół roku. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że nie musimy go regularnie powtarzać. Ponieważ wykonuje się go przy użyciu znieczulenia ogólnego, istnieje kilka przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę. Do najważniejszych z nich należy karmienie dziecka piersią lub bycie w ciąży, cukrzyca, epilepsja, rozpoznany nowotwór lub choroby autoimmunologiczne. Wszystko to sprawia, że znacznie większą popularnością cieszą się bezinwazyjne zabiegi chirurgii plastycznej.

Bezinwazyjny lifting twarzy — nici liftingujące, czy lifting wolumetryczny?

Chirurgia plastyczna niekoniecznie wiąże się z poważnymi operacjami wymagającymi narkozy. Czasem ogranicza się do mało inwazyjnych technik. Tak samo wygląda sytuacja przy liftingu twarzy. W przypadku tego pierwszego rodzaju zabiegu specjalista wstrzykuje w głębokie warstwy skóry długie nici hialuronowe. Ich zadaniem jest utworzenie swoistego rusztowania, które odpowiedzialne jest za unoszenie poszczególnych części twarzy. Jego efekty stają się widoczne od razu, czy czym na efekt ostateczny przyjdzie nam poczekać przynajmniej 3 miesiące. Z kolei w ramach liftingu wolumetrycznego, wstrzykiwany jest preparat, który zawiera na przykład kwas hialuronowy lub mlekowy. Musi się on wchłonąć w głębokie warstwy skóry. Dzięki niemu dojdzie do wypełnienia obszarów twarzy, które nie są już równie jędrne i napięte co w przeszłości.