Co robi ortopeda na pierwszej wizycie – pierwsza wizyta u lekarza specjalisty zawsze budzi emocje. Jakie badania będą wykonywane, jakie pytania mogą paść czy jakie dokumenty należy ze sobą zabrać – te i podobne wątpliwości miewa niemal każdy pacjent. Co robi ortopeda https://ortho-expert.pl/ na pierwszej wizycie i w jaki sposób może ona przebiegać?
Wywiad – najważniejsza część wizyty
Już na samym początku lekarz ortopeda poprosi nas o przedstawienie problemu, z jakim przychodzimy. Jeśli otrzymaliśmy skierowanie od lekarza rodzinnego, podstawowe informacje znajdują się właśnie na nim. Niemniej jednak lekarz i tak będzie zobowiązany przeprowadzić wywiad medyczny, który odgrywa niemałą rolę w procesie diagnostycznym. Zadaje on pytania dotyczące tego, kiedy pojawiła się konkretna dolegliwość, w jakich momentach się nasila oraz czy jakieś leki pomagają ją zwalczać. Specjalista zapyta o choroby współistniejące oraz o przyjmowane na co dzień leki. W niektórych przypadkach będzie też zainteresowany tym, czy w naszej rodzinie pojawiały się podobne schorzenia. Podczas wywiadu lekarskiego pacjent przedstawia też wyniki badań, jeśli takowymi dysponuje. Może być to na przykład zdjęcie RTG czy innego rodzaju dokumentacja medyczna. Pamiętajmy, że lekarz zbiera informacje po to, aby móc postawić trafną diagnozę. Mijanie się z prawdą czy pomijanie niektórych kwestii może mieć przykre konsekwencje.
Badanie palpacyjne
Podczas pierwszej wizyty lekarz z pewnością będzie chciał obejrzeć narząd ruchu, z którym mamy problem. Poprosi nas więc o jego odsłonięcie, w pierwszej kolejności wykonując badania palpacyjne. Specjalista może uciskać konkretne obszary, sprawdzają jednocześnie, jak zareaguje pacjent. Reakcje mają charakter odruchów bezwarunkowych, wywołanych na przykład bólem. Badanie palpacyjne trwa zaledwie kilka minut i zazwyczaj nie pozwala postawić pełnej diagnozy.
Badania specjalistyczne, jakie można wykonać podczas pierwszej wizyty u ortopedy
Większość gabinetów ortopedycznych wyposażona jest w aparaturę do USG, zatem specjalista może wykonać to badanie na miejscu. Zazwyczaj trwa ono kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Ortopeda sprawdza strukturę narządu, bada także ewentualne narośla na kościach. Dodatkowo lekarz może ocenić za pomocą innych badań siłę mięśniową. W przypadku schorzeń kręgosłupa, pacjent zostanie poproszony o wykonanie konkretnych czynności, na przykład pochylenie się w odpowiednim tempie. Lekarz oceni, jak pracuje ten narząd w ruchu oraz jak zachowuje się w spoczynku. Większość badań, jakie ortopeda może wykonać, nie odbywa się podczas pierwszej wizyty. Lekarz wystawia skierowania na RTG czy na rezonans magnetyczny, jednak nie są one przeprowadzane w jego gabinecie. W rzadkich przypadkach wykonuje się je na miejscu, w tej samej przychodni. Zazwyczaj pacjent musi się na nie umówić w innym dniu.
Diagnoza na pierwszej wizycie – czy lekarz może ją postawić?
Pacjenci najczęściej oczekują, że już po pierwszej wizycie u specjalisty poczują się lepiej, gdyż ten dobierze dla nich odpowiednie leki. Niemniej jednak w ortopedii sprawa nie jest taka prosta. Czasami rzeczywiście ortopeda może stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości oraz jakie będą odpowiednie metody leczenia. W innych sytuacjach kieruje pacjenta na dodatkowe badania, gdyż po pierwszej wizycie wciąż pozostaje wiele niewiadomych. W tej kwestii powinniśmy zaufać specjaliście, który dokładnie wie, jak należy postępować, aby przede wszystkim nie zaszkodzić pacjentowi.
Co jeszcze ortopeda robi na pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta u ortopedy może zakończyć się wydaniem skierowania na konkretne badania. Niemniej jednak w przypadku, gdy odczuwamy znaczące dolegliwości bólowe, z pewnością nie zostaniemy bez pomocy. Lekarz może bowiem przepisać środki, które co prawda nie zwalczą przyczyny, lecz pomogą zniwelować nieprzyjemne objawy. W uzasadnionych sytuacjach ortopeda może skierować pacjenta na hospitalizację, jednak nie ma to miejsca zbyt często – zazwyczaj tylko wtedy, gdy bezwzględnie trzeba przeprowadzić specjalistyczne badania. Podczas pierwszej wizyty specjalista, który postawi diagnozę, przedstawia pacjentowi konkretny plan leczenia. Opisuje specyfiki, jakie ten będzie musiał przyjmować bądź zabiegi, jakim może się poddać. Specjalista czasami wystawia też skierowanie do innego lekarza, na przykład do chirurga, jeśli uzna to za konieczne.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortopedy?
Większość pacjentów zastanawia się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza ortopedy? Jeśli udajmy się na nią w ramach NFZ, koniecznie zabierzmy ze sobą skierowanie. W przypadku, gdy dysponujemy dokumentacją medyczną, skserujmy ją i przedstawmy lekarzowi. W pozostałych aspektach pierwsza wizyta u ortopedy nie wymaga szczególnych przygotowań. Jedynie w przypadku, gdy na co dzień odczuwamy bardzo silny ból, postarajmy się nie przyjmować żadnych środków znieczulających. Dzięki temu lekarz będzie mógł sprawdzić, jaki jest zakres ruchu danej kończyny. Jeśli danego dnia przyjmiemy jakiś lek, poinformujmy o tym specjalistę.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |