Rehabilitacja może nam być potrzebna w różnych momentach życia. Rehabilitacja to pewien parasol pojęć. Znajdują się pod nim wszelkie działania, które mają za zadanie przywrócić pacjenta do zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Chodzi tu o osiągnięcie optymalnie dużej, a najlepiej jeśli pełnej sprawności. W dalszej kolejności będzie to umożliwiało podjęcie pracy oraz udział w życiu społecznym. Najlepiej gdy jest to proces ciągły, prowadzony przez zespół specjalistów wspierających wszystkie strefy komfortu pacjenta.
Czym charakteryzuje się dobry rehabilitant?
Pojęcie dobry rehabilitant dla każdego będzie oznaczało coś innego, jednak jest pewien zestaw cech wspólnych. Sprawiają one, że rehabilitacja przebiega sprawnie i pomyślnie. Osoba zajmująca się rehabilitacją powinna przede wszystkim być w stanie swobodnie wejść w bliski i bezpośredni kontakt z pacjentem. Musi to być osoba wnikliwa, która będzie w stanie dobrze zidentyfikować problem pacjenta i dostrzec następujące zmiany. Cechą, której nie można przecenić jest też cierpliwość. Po pomoc rehabilitanta prosimy zazwyczaj wtedy, gdy nie jesteśmy w swojej pierwszorzędnej formie. Choć powinniśmy zawsze starać się być uprzejmi i dbać o dobre relacje i przebieg współpracy, w czasie rehabilitacji może to być trudne. Jest to czas, gdy jesteśmy pod wpływem dużego stresu i często doskwiera nam ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, wypoczynek, sen. Możemy być więc rozdrażnieni i mieć problemy z koncentracją, wyrozumiały i cierpliwy rehabilitant będzie wówczas na wagę złota. Podobnie jest z komunikacją, musi ona być jasna i precyzyjna, by rehabilitacja przebiegała sprawnie.
Czy możliwa jest rehabilitacja domowa?
Często źle się czujemy w placówkach medycznych i możemy zastanawiać się czy możliwa jest rehabilitacja domowa http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/. Okazuje się, że w niektórych przypadkach jak najbardziej jest możliwa, a nawet wskazana. Jest to rozwiązanie, z którego korzystamy szczególnie chętnie wtedy, gdy uraz uniemożliwia lub utrudnia nam przemieszczanie się i podróżowanie. Rehabilitacja w domu często dotyczy więc osób, które doznały udaru mózgu lub cierpią wskutek chorób zwyrodnieniowych stawów, na przykład biodrowych czy też kolanowych. Rehabilitacja taka odbywa się bardzo podobnie do takiej w placówce medycznej. Różnica jest taka, że to nie my udajemy się do rehabilitanta, ale rehabilitant dojeżdża do nas i sesje terapeutyczne odbywają się u nas w domu. Co ważne, dotyczy to nie tylko rehabilitacji wykupywanej prywatnie. Możliwa jest również rehabilitacja w domu na narodowy fundusz zdrowia.
Na czym polega rehabilitacja ruchowa?
Rehabilitacja ruchowa to zazwyczaj ćwiczenia mające na celu poprawienie lub powrót do sprawności fizycznej. Może dążyć do uzyskania przez pacjenta całkowitej sprawności, lub po prostu zmniejszenia trudności z jakimi borykają się osoby z pewnymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Z tego typu rehabilitacji najczęściej korzystamy po tym, gdy doznaliśmy jakiegoś urazu ograniczającego jakąś sprawność. Często problemy takie dotyczą pracowników, którzy ulegli wypadkowi w pracy, lub osób aktywnie uprawiających sport. Nawet najlepszym zawodowcom przytrafiają się mniejsze i większe urazy. Zdarzyć się jednak może, że potrzeba rehabilitacji ruchowej wystąpi wskutek zaplanowanej operacji. Dzieje się tak szczególnie po operacjach ortopedycznych.
Rehabilitacja taka dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Są to:
- rehabilitacja ortopedyczna,
- rehabilitacja neurologiczna.
Rehabilitacja ortopedyczna zazwyczaj będzie nas dotyczyć, jeśli wracamy do sprawności ruchowej po długim czasie unieruchomienia, na przykład w wyniku złamania jakiejś kości lub zwichnięcia którejś z kończyn. Dotyczy to także osób, które przez dłuższy czas leżały unieruchomione w łóżku, w związku na przykład z jakąś chorobą. Rehabilitacja neurologiczna natomiast dotyczyć nas będzie po przebyciu wszelkich urazów związanych z układem nerwowym, udarem lub schorzeniami takimi jak choroba Parkinsona albo stwardnienie rozsiane.
Kogo dotyczy rehabilitacja poudarowa?
Rehabilitacja poudarowa https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-poudarowa-koszalin/ jest szczególnym rodzajem rehabilitacji neurologicznej. Potrzebujemy jej wtedy, kiedy doświadczyliśmy udaru mózgu. Tego typu terapia powinna zacząć się już w szpitalu. Musimy nastawić się też na to, że trwać ona może lata, a w niektórych wypadkach nawet całe życie. Ćwiczenia obejmują między innymi zmiany pozycji, zabiegi związane z ciepłolecznictwem, krioterapią i polami magnetycznymi, a także masaże.
Na czym polega fizjoterapia dziecięca?
Kolejnym rodzajem rehabilitacji jest fizjoterapia dziecięca. Polega ona na rehabilitacji najmłodszych pacjentów, szczególnie ważny jest tu bardzo dobry fizjoterapeuta, który wzbudzi zaufanie dziecka. Musi to być osoba empatyczna, serdeczna, z dobrym podejściem. Fizjoterapia dziecięca http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-dziecka-w-procesie-autokorekty-do-7-r-z/ dotyczy zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci oraz młodzieży. Ćwiczenia pomagają okiełznać kłopoty związane z chorobami ortopedycznymi, zaburzeniami rozwoju psychoruchowego oraz wady postawy.