Dla wielu ludzi projektowanie wnętrz opiera się jedynie na dekoracji. Nie jest to prawda, przed architektem wnętrz stoi o wiele więcej zadań. Projektant urządza przestrzeń w taki sposób, aby była ona funkcjonalna oraz spełniała wymagania estetyczne klienta. W skład tego zadania wchodzi wiele pomniejszych obowiązków, które musi spełnić dany projektant, aby wnętrze było idealnie dostosowane do klienta. Oczywiście lista usług zależy od konkretnej pracowni, ale poniżej znajduje się lista kilku najpopularniejszych usług, które najczęściej są wybierane przez klientów.
-
Projektowanie wnętrz – funkcjonalność
Wbrew pozorom, to nie kwestie estetyczne są kluczowe dla projektanta wnętrz, ale właśnie funkcjonalność. Zanim architekt przystąpi do pracy nad projektem, ogląda on wszystkie pomieszczenia w domu klienta, ich powierzchnie, rozmieszczenie okien, drzwi, czy innych, stałych elementów. To pozwala mu na dostosowanie projektu do układu pokoi tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwość naturalnego oświetlenia pomieszczenia oraz ustawić meble w taki sposób, aby nie blokowały dostępu do gniazdek elektrycznych czy grzejników.
Standardowo architekt wykonuje wstępny projekt rzutu z góry oraz przekroju, co pozwala na zorientowanie się, w których miejscach pojawią się meble, lodówka, kuchenka czy wanna oraz jak będzie prezentować się rozmieszczenie elementów na ścianach. Obecnie do stworzenia tych projektów wykorzystuje się specjalistyczny program komputerowy. Dzięki niemu można dowolnie zmodyfikować poszczególne elementy, nanieść dokładne wymiary, co ułatwi późniejszą pracę fachowcom. Jednocześnie tego typu projekt pozwala na dużo dokładniejsze oszacowane kosztów wykonania poszczególnych elementów czy ilości potrzebnych materiałów.
-
Projektowanie wnętrz – poprawki
Jeżeli angażujemy projektanta wnętrz do domu, który dopiero będziemy budować, zapewne niezbędne będzie regularne nanoszenie poprawek. Podczas budowy domu często zdarza się, że rzeczywiste wymiary pomieszczeń mogą odbiegać od tych ujętych w projekcie. Tak samo w kwestii rozmieszczenia niektórych elementów. Dlatego architekt pojawia się na placu budowy i na bieżąco nanosi poprawki do projektu tak, aby nie zaistniała sytuacja, w której np. szafki kuchenne będę zbyt szerokie, aby zmieścić się na ścianie. Jest to jedna z typowych procedur i przeważnie jest ujęta w cenie zlecenia.
-
Projektowanie wnętrz – wizualizacja
Dla większości architektów standardową procedurą podczas projektowania wnętrz jest wizualizacja. Jest ona jednym z najlepszych sposobów na dokładne przedstawienie klientowi, jak będę się prezentować poszczególne wnętrza. Niektóre pracownie przygotowują kilka wizualizacji wykonywanych różnymi technikami. Najnowocześniejszym sposobem wizualizacji jest wirtualny spacer, który pozwala klientowi na „spacer” po zaprojektowanym wnętrzu.
-
Projektowanie wnętrz – materiały
Gdy klient zaakceptuje wstępny projekt, przychodzi czas na rozmowę o potrzebnych materiałach. Projektant wnętrz jest odpowiedzialny za przygotowanie szacunkowego kosztorysu, dobór konkretnych materiałów (w tym przypadku klient przeważnie może wybierać z kilku przygotowanych przez architekta opcji) oraz niekiedy, listę proponowanych dostawców (często są to firmy współpracujące z daną pracownią, dzięki czemu mamy możliwość szybszego zdobycia wszystkich niezbędnych materiałów). Tego typu zestawienie jest bardzo wygodne i jeśli mamy możliwość powinniśmy z niego skorzystać.
-
Projektowanie wnętrz – finanse
Kwestia finansowa jest bardzo ważna, zwłaszcza, jeśli mamy napięty budżet i chcemy się trzymać ustalonego planu. W takim przypadku możemy skonsultować się z projektantem i zastrzec, aby trzymał się wyznaczonych ram finansowych. W niektórych przypadkach możemy nawet ustalić szacowany koszt poszczególnych elementów, co pozwala określić, na których elementach chcemy oszczędzić, a które mogą być droższe. Architekt doradzi nam również, na czym nie wolno nam oszczędzać, a co posiada tańsze zamienniki.
-
Projektowanie wnętrz – fachowcy i dostawcy
Duże pracowni często oferują, poza projektem i doborem materiałów, również listę firm dostawczych oraz czasem wykonawców. Jest to całkiem dobre i komfortowe rozwiązanie, ponieważ pozwala na szybsze rozpoczęcie prac, choć z drugiej strony tego typu firmy mogą być droższe niż inne, które możemy znaleźć sami. Osoby, które nie znają się zbyt dobrze na kwestiach budowlanych czy stolarce, powinny skorzystać z możliwości zatrudnienia polecanych przez daną pracownię fachowców, ponieważ w takim przypadku mamy pewność, że nie trafimy na amatorów czy nierzetelnych wykonawców.
-
Projektowanie wnętrz – nadzór
Dodatkową opcją, którą możemy wykupić, jest nadzór projektanta nad przebiegiem poszczególnych prac. Architekt dba o to, aby wszystkie elementy planu zostały wykonane w należytym porządku, dba o terminowość i nadzoruje dostawę materiałów oraz ich montaż.