Domek z bali — wszystko, co musisz wiedzieć

Domek z bali — wszystko, co musisz wiedzieć

Domek z bali — wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować. Domy z bali od dawna są modernizowane z domów letniskowych do pełnowartościowych domów całorocznych. Z roku na rok można zauważyć znaczny wzrost ich popularności. To wszystko dlatego, że drewniane budynki są stosunkowo tanie w budowie, niezwykle szybkie w budowie i bardzo piękne. Jest jednak kilka rzeczy, które każdy inwestor powinien wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Skąd wziął się trend mieszkania w drewnianych domach? Czy takie rozwiązanie jest trwałe? Jaka jest różnica między budynkiem o konstrukcji drewnianej a budynkiem o konstrukcji murowanej? To tylko kilka z wielu pytań, na które szukają odpowiedzi osoby rozważające tego typu inwestycję.

Dom drewniany – zalety konstrukcji

W Polsce domy z bali najczęściej spotyka się na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz w górach. Nie bez powodu rozwiązanie to kojarzy się głównie z chatami góralskimi. Nietrudno zauważyć, że architektura Zakopanego bardzo różni się od architektury Warszawy czy Wrocławia. Wszystko dlatego, że na wyżej wymienionych terenach naszego kraju szczególny nacisk kładzie się na tradycyjną zabudowę. Chociaż wielu uważa je za przestarzałe, w rzeczywistości trudno znaleźć lepsze rozwiązanie.

Domy z bali to również propozycja bardzo ekologiczna i energooszczędna. Mieszkańcy północnej Europy od lat wykorzystują to na swoją korzyść. Niemal cała Skandynawia usiana jest drewnianymi budynkami, które łączą tradycję z nowoczesnością. Projektant szczególnie lubi drewno, ponieważ daje ono dużą swobodę. Wielu uważa, że ​​zastosowanie tego materiału ogranicza jedynie wyobraźnia architekta.

Różnica między domem z bali a domem z cegły

Domek z bali — wszystko, co musisz wiedzieć
Domek z bali — wszystko, co musisz wiedzieć

Największą różnicą w budowaniu konstrukcji z cegły i drewna jest to, że domy z bali wymagają bardzo mało „mokrej” pracy. Dlatego takie projekty można uruchamiać niemal o każdej porze roku. Jedyną „mokrą” czynnością przy budowie domu z bali jest wylanie fundamentu i ewentualnie wylewki betonowej pod posadzkę. Możesz jednak ograniczyć się tylko do fundamentu i zdecydować się na położenie parkietu. To znacznie skróci czas budowy i pozwoli pracować nawet w mrozie.

Kolejną zaletą budowy domu z bali jest czas potrzebny na ukończenie projektu. Domy murowane można czasem budować przez kilka lat, a domy drewniane można zbudować w ciągu trzech miesięcy. Nie oznacza to jednak, że są mniej trwałe niż cegły. Zamiast tego nie ma wątpliwości co do ich ponadprzeciętnej trwałości. Zdecydowano się na budowę budynku drewnianego, a producent dostarczył na plac budowy wszystkie niezbędne elementy. Szkielet domu z bali powstaje w zawrotnym tempie. Najbardziej doświadczone zespoły będą gotowe za 2-3 tygodnie.

Z czego wykonane są domy z bali?

Jak wskazują nazwy tych budynków, ich głównym materiałem konstrukcyjnym są kłody. Istnieje kilka rodzajów tych materiałów. Wiele osób może dziwić, że „kłoda” nie zawsze odnosi się do drewna o okrągłym przekroju. możesz wybrać:

  • Pełne dzienniki, zwane również dziennikami tradycyjnymi. Są to przykłady drewna litego o przekrojach podwójnych okrągłych, okrągłych, prostokątnych lub klasycznych;
  • Bale warstwowe, czyli składające się z drewnianej okładziny wypełnionej pianką poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną. To rozwiązanie może stworzyć dobre warunki do ocieplenia budynków;
  • Klejona kłoda, której konstrukcja składa się z wielu sklejonych ze sobą kawałków drewna.

Domy z bali budowane są z suchego lub mokrego drewna. Najczęściej stosuje się sosnę, świerk i jodłę. Mniej powszechne są modrzew i drzewa liściaste, takie jak dąb i jesion. Budowanie z suchego drewna eliminuje problem osiadania budynku, ale powoduje przedwczesne pojawianie się niepożądanych pęknięć.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nieruchomości budowanych ze świeżych bali. Drewno wyschnie dopiero po zakończeniu budowy. Ponieważ kurczy się po wyschnięciu, cała konstrukcja narażona jest na tzw. osiadanie. Na szczęście ta sytuacja jest całkowicie w porządku. Dzisiejsza technologia budowy pozwala skutecznie uniknąć negatywnego wpływu osiadania budynków.

Wykonując małe nacięcia wzdłuż kłody, można usunąć większość naprężeń w drewnie. Eliminuje to negatywy spowodowane kurczeniem się podczas suszenia. Zmniejszenie tego napięcia ma pozytywny wpływ na całą konstrukcję. Zadbaj również o bezpieczeństwo ścianek działowych, drzwi i okien w domu. Należy pamiętać, że podczas suszenia dom może osiadać do 15 cm. Montaż tych elementów powinien przewidywać skutki tego zjawiska i eliminować możliwość ich uszkodzenia w trakcie procesu.

Domy z bali cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich liczba w Polsce z roku na rok wzrasta. Polacy docenili to rozwiązanie z kilku powodów, z których wielu twierdziło, że jest to lepsza opcja niż budowanie domów murowanych.