Krótki poradnik o wynajmie autolawet – w trakcie podróży samochodem niejednokrotnie borykamy się z wieloma problemami na drodze. Zdarza się złapać gumę, brak paliwa czy chociażby brak płynu chłodniczego. Wszystkie te sytuacje charakteryzują się tym, że możemy po pewnym czasie odjechać z danego miejsca do najbliższego warsztatu lub stacji benzynowej.
Co jeżeli zostaliśmy uziemieni, ponieważ padł nam silnik lub zerwał się przegub? Do dyspozycji mamy dwa wyjścia, jedno poprosić znajomego o holowanie auta (w niektórych sytuacjach nie wolno holować samochodu) lub zadzwonić po specjalny pojazd tzw. autolawetę.
Wynajem autolawety – co warto wiedzieć
Wynajem autolawet staje się coraz bardziej popularny, przede wszystkim ze względu na wygodę, za jaką oczywiście musimy zapłacić. Zanim przejdę do omówienia warunków najmu lawety, dowiedzmy się, czym jest autolaweta i czy każdy może ją po prostu wynająć i ruszyć na pomoc znajomemu lub czy my sami możemy wykorzystać taką lawetę w przypadku uziemienia naszego pojazdu. Wszystkim dobrze znana laweta to każdy pojazd, który służy do transportu samochodów lub motocykli. Z kolei autolaweta jest czymś ponad to, jest całym pojazdem lub inaczej mówiąc jest połączeniem auta z laweta.
Generalnie laweta jest tańsza, jednak auto laweta lepiej się prowadzi oraz zmniejsza ryzyko zarysowań o inne pojazdy etc. Wynajem autolawet jest jednak bardziej skomplikowany niż samej lawety. Przed podjęciem pojazdu musimy dokładnie sprawdzić ogumienie, wciągarkę, linę, karoserię, światła oraz wyposażenie autolawety. Po sprawdzeniu auto lawety powinniśmy sprawdzić dokumenty, jakie dostajemy od firmy zajmującej się wynajmem autolawet. Cennik zależy głównie od firmy, do której zamierzamy się zwrócić z prośbą o wynajem.
Wynajem autolawety – jakie warunki musimy spełniać
Po wpisaniu w przeglądarkę internetową frazy „wynajem autolawet” znajdziemy bardzo dużo ogłoszeń. W każdym ogłoszeniu, jakie zobaczyłem pierwszą informacją jest wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B, co jest oczywistą oczywistością z uwagi na fakt, iż mamy poruszać się po drogach publicznych kierując pojazdem. Tak, więc prawo jazdy jak na każdy samochód obowiązuje nas bezapelacyjnie. Drugą informacją jest możliwość wystawienia faktury VAT oraz oferta wynajmu krótko oraz długoterminowego. Krótkoterminowy wynajem autolawety to np. poruszona na początku tego artykułu przeze mnie kwestia awarii lub wypadku samochodowego. Długoterminowe to np. wyjazd po samochód, który jest jedynym w świecie interesującym nas egzemplarzem jednak musimy sprowadzić go do naszego garażu z bardzo daleka a niefortunnie uległ on awarii. Pozwalając sobie na dygresję, chciałbym zauważyć, że przez cały czas piszę tutaj o samochodach, a przecież na auto lawecie możemy przewozić zarówno samochody, motocykle, łodzie, rowery a nawet meble! Wracając do kwestii analizy ogłoszenia to warto zwrócić uwagę na kaucję zwrotną. Jest to podobne zabezpieczenie dla wynajmującego jak w przypadku mieszkań. W przypadku analizowanego przeze mnie ogłoszenia kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, jako kaucja zwrotna to tysiąc pięćset złotych. Po uiszczeniu kaucji zwrotnej oraz podpisaniu umowy i akceptacji regulaminu dostajemy kluczyki, dokumenty i możemy wyjechać z parkingu. Od tego momentu ponosimy pełną odpowiedzialność i musimy przestrzega wszystkich drogowych przepisów, zgodnie z prawem drogowym obowiązującym na obszarze RP.
Rodzaje autolawet – jaką wybrać?
Z kwestii, które mniej nas interesują chciałbym wspomnieć o różnych rodzajach wynajmowanych autolawet w Szczecinie, mianowicie mamy do wyboru dłuższe i krótsze platformy, na których przewozimy różnego rodzaju dobra. Jaką wybrać to proste, wybieramy taką autolawetę, na którą zmieścimy nasz pojazd (pojazd, mebel lub inne dobra dopuszczone do przewozu wynajmowanym pojazdem). Kolejna kwestia to odpowiedź na pytanie, co wolno nam przewozić. Generalnie jest to uzależnione w głównej mierze od osoby zajmującej się wynajmem autolawet. Jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, która udaje się do przedsiębiorcy, a ten wypożycza nam własny pojazd, dlatego może on w umowie wpisać, że upoważnia nas do przewozu dosłownie wszystkiego na co pozwala prawo obowiązujące na obszarze RP lub może zezwolić jedynie na przewóz samochodów osobowych których waga nie przekracza tysiąca kilogramów. Jak widać jesteśmy zmuszeni do ścisłego przestrzegania nie tylko przepisów drogowych, ale także regulaminu i umowy firmy zajmującej się wynajmem autolawet.
Na koniec chciałbym zaznaczyć, że wynajem autolawety wiąże się z koniecznością dodatkowej opłaty za paliwo, które zużyjemy w czasie trwania umowy najmu. Jest to całkiem logiczny punkt umowy, ponieważ dostajemy samochód zatankowany i taki też mamy odstawić na parking firmy. Dotyczy to także stanu technicznego i wizualnego autolawety, jeżeli urwiemy chlapacz lub zarysujemy karoserię (specjalnie nie wspominam już o wgnieceniach itp.) jesteśmy zobowiązani nie tylko savoir vivrem, ale także umową pokryć koszty naprawy pojazdu.