Pompy ciepła jakie firmy wybrać do ich montażu? Pompy ciepła to urządzenia, które odbierają ciepło słoneczne z gruntu, wód podziemnych lub jezior oraz powietrza i wykorzystują je do ogrzewania domu. W lecie pompa ciepła wykorzystuje zawór zwrotny do chłodzenia, pobierając ciepło z domu. Jeżeli ktoś zdecydował się zainstalować pompę ciepła, powinien zrozumieć, jak to wszystko działa, poszukać odpowiedzi na pytanie – która pompa ciepła pracuje wydajniej. Jeżeli trudno samodzielnie podjąć decyzję, warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się podłączaniem takich urządzeń.
Kto może pomóc przy wyborze urządzenia, zapewniającego niższe koszty ogrzewania?
Przed wyborem pompy ciepła warto zrobić rekonesans po producentach takich urządzeń, odwiedzić sklep, który zajmuje się ich dystrybucją. Planując takie przedsięwzięcie jak pompy ciepła, jakie firmy podejmą się ich podłączenia? Czy pomogą przy optymalnym wyborze, aby zadbać o wysoką jakość komponentów i samego montażu? Instalację pompy ciepła trzeba powierzyć profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w ich podłączaniu w prywatnych domach oraz instytucjach. Nie mając doświadczenia w takim sposobie ogrzewania trudno ustalić, który model będzie najbardziej efektywny.
Według niektórych specjalistów najbardziej wydajne pompy ciepła to pompy woda-woda, ale najlepiej sprzedające się są pompy ciepła powietrze-woda. Ale jednocześnie pompy grunt-woda mają szereg zalet w porównaniu z poprzednim typem. Wybór zależy od wielu czynników: powierzchni ogrzewanego pomieszczenia, strefy klimatycznej, liczby osób mieszkających w domu i innych parametrów. Dla wielu domów prywatnych najlepszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła, która pozwoli zaoszczędzić na domowych rachunkach za ogrzewanie.
Rodzaje urządzeń do ogrzewania domu
Kontaktując się z firmą wykonującą montaż pompy ciepła, można skorzystać nie tylko z samej usługi instalacji, ale także skorzystać ze wsparcia technicznego podczas jej wyboru. Trzeba określić wszystkie parametry i uwzględnić potrzeby danego domu. Czasami producenci takich urządzeń zajmują się także ich dystrybucją i oferują instalację pompy ciepła.
Powietrzna pompa ciepła pobiera do systemu grzewczego niskiej jakości ciepło z powietrza. Takie pompy mają najniższy koszt i nie wymagają dodatkowych kosztów instalacji. Specyfiką tego typu pomp jest to, że pracują one w trybie ogrzewania lub w trybie chłodzenia. Pompa ciepła powietrze -woda nie wymaga prac nad przygotowaniem pola geotermalnego, a zatem wymaga mniejszych kosztów początkowych.
Natomiast gruntowe pompy ciepła, pozyskują ciepło z wnętrza ziemi i noszą nazwę – pompy grunt-woda. Ze względu na to, że temperatura gleby pozostaje dodatnia nawet w zimnych porach roku, pompy ciepła gleba-woda są bardziej wydajne niż pompy ciepła powietrze. Gruntowe pompy typu ziemia-woda wymagają kolektorów poziomych lub sond pionowych.
Pompy ciepła woda-woda przekazują ciepło z wód gruntowych, jezior i rzek. Temperatura wód gruntowych utrzymuje się w zakresie od +7°C do +12°C przez cały rok, co sprawia, że praca wodnej pompy ciepła jest najbardziej wydajna w porównaniu z powietrznymi lub gruntowymi pompami ciepła. Jednak ten typ pompy ma szereg wymagań instalacyjnych. Takie zadania trzeba powierzyć firmie zajmującej się instalacją pomp ciepła. Przed zainstalowaniem wodnej pompy ciepła należy przestudiować kwestię przepływu studni, możliwości odprowadzania ścieków, jakości wód gruntowych itp. Pompy ciepła woda-woda wymagają profesjonalnego podejścia w projektowaniu i realizacji systemów grzewczych. Jakie działania wiążą się z montażem pomp ciepła? Niezbędne jest wykonanie odwiertów, dlatego decyzja o instalacji powinna zapaść przez rozpoczęciem budowy domu. Korzystając z usług fachowców można z powodzeniem wykonać jej montaż w już zamieszkanym budynku.
Czy warto zdecydować się na nowoczesny system grzewczy?
Co robią pompy ciepła?
- Ogrzewanie domu 4-5 razy bardziej opłacalne niż ogrzewanie gazowe. Dzięki wydajnym pompom ciepła w domu zawsze będzie ciepło i przytulnie.
- Uzyskiwanie gorącej wody jest 6-8 razy bardziej opłacalne niż z kotła elektrycznego. Ciepła ciepła woda w domu zostanie przygotowana przez pompę ciepła w wymaganej ilości.
- Schładzanie powietrza – chłód w czasie upałów we wszystkich pokojach, ponieważ za pomocą pompy ciepła możliwe jest chłodzenie pasywne i aktywne.
Ważne! Pompy ciepła nie wytwarzają dosłownie ciepła. Pompy zbierają rozproszone ciepło z atmosfery i po podwyższeniu jego temperatury przekazują je do systemu grzewczego i zaopatrzenia w ciepłą wodę prywatnego domu.
Jakie mają są zalety?
- Ekologiczne. Pompy ciepła są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska i bezpieczne w użytkowaniu w domu
- Oszczędność i wysoka efektywność (od 5-7 kw energii cieplnej przy wykorzystaniu 1 kw energii elektrycznej). To dzięki ich wysokiej sprawności pompy cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników poszukujących kotła gazowego lub kotła na paliwo stałe.
- System trzy w jednym: ogrzewanie, chłodzenie i dostarczanie ciepłej wody za pomocą pompy ciepła.
Na rynku europejskim pompy ciepła są używane od ponad 50 lat zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak iw zakładach przemysłowych.