Marzysz o niestandardowym domu, który powstanie szybko i będzie tańszy niż murowany? W takim razie przyjrzyj się budownictwu, które bazuje na szkielecie. W naszym kraju domy szkieletowe są mało znane. Najczęściej stawiane są w Kanadzie oraz Skandynawii. U nas kojarzą się bardziej z domkami letniskowymi, które zimą nie nadają się do zamieszkania. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ w krajach, w których domy tego rodzaju są stawiane, zimy doskwierają jeszcze bardziej.
Zwykle Polacy wybierają domy murowane. Ich przewaga w naszym kraju jest miażdżąca. Każdy, kto myśli o budowie domu, zwykle pod uwagę bierze tylko murowany. Jednak coraz częściej pojawiają się domy drewniane. Stają się one modne, a co za tym idzie — popularne. Pojawiają się nie tylko domu z bali, ale także szkieletowe. Coraz częściej ludzie decydują się na budownictwo szkieletowe nie tylko ze względu na modę, ale przede wszystkim na szybkość budowy. Dom murowany wymaga około roku do dwóch budowania. Rekordziści postawią go nawet w 6 miesięcy, ale wtedy zwykle konieczne jest mechaniczne osuszanie zapraw i cementu. Budowę zatrzymuje także zima czy inne niesprzyjające warunki pogodowe. Zaś w przypadku domów szkieletowych budowa to nawet 3 miesiące. Nie ma bowiem konieczności oczekiwania na schnięcie zaprawy oraz budowania – pustak po pustaku. Na szkielecie montowane są zwykle całe ściany. Dlatego budowa idzie szybko i sprawnie. Co więcej, dom może być budowany w miesiącach, które nie sprzyjają budowie domu murowanego.
Dom szkieletowy skandynawski
Domów, które stawiane są w systemie szkieletowym ( np. https://domyhbe.pl/pl/ ), w Skandynawii jest wiele. Każdy kraj rządzi się swoimi prawami i ma odmienne cechy charakterystyczne, mimo tego, że została wykorzystana ta sama technologia. Tak więc podstawa może być ta sama, ale różne parametry, wymiary czy materiały wykończeniowe. My przyjrzymy się budownictwu pochodzącemu ze Skandynawii, które różnić się będzie od kanadyjskiego. Dzięki poznaniu charakterystyki kilku rodzajów budownictwa łatwiej będzie wybrać ten system, który będzie nam nie tylko odpowiadał względem techniki, ale także parametrów czy wyglądu. Czym się charakteryzują domy szkieletowe skandynawskie?
Znaczącym elementem, który występuje w budownictwie szkieletowym skandynawskim jest wymiar słupów nośnych. Mają one najczęściej 4,5 cm. W ścianie zewnętrznej słupków jest znacznie mniej, stąd też brak nadproży. Co jednak z obwodem domu? Nadproża nie są wyeliminowane tutaj całkowicie. Przy obwodzie ich funkcje pełnią deski montowane pod oczepami. Wypełnienie ścian to najczęściej wełna mineralna. Czasami też stosuje się izolację wykonaną z celulozy, ale są to rzadkie działania i prym wiedzie zwykle wełna mineralna. Aby konstrukcja była sztywna, stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. Ściany składają się z kilku elementów. Przyjrzyjmy się ich układowi: najpierw stosowana jest drewniana okładzina elewacyjna. Kolejne warstwy to płyta pilśniowa porowata oraz folia wiatroizolacyjna. Następnym krokiem jest izolacja ściany, czyli użycie wyżej podanej wełny mineralnej, na którą nakładana jest folia, która służy jako opóźniacz pary. Ostatnia warstwa to płyty kartonowo-gipsowe.
Dom szkieletowy kanadyjski
Dom kanadyjski różni się od wyżej opisanego skandynawskiego pod wieloma względami. Pierwszą różnicą jest przede wszystkim grubość elementów. Mają one bowiem 3,8 cm. Tworzą ona całą konstrukcję budynku, czyli zarówno stropu, jak i ścian. Ten rodzaj domu szkieletowego jest także wyposażony w nadproża, w przeciwieństwie do poprzedniego. Znajdują się one nad miejscami, gdzie będą drzwi oraz okna. Ściany w domach szkieletowych kanadyjskich są wypełniane podobnie jak w skandynawskich — wełną mineralną. Jednak tutaj ściany zewnętrzne pokryte są litym drewnem. Ma ono szerokość co najmniej 14 cm. Za elewację służą zwykle cztery elementy. Jest to winylowy siding. Następnie okładzina drewniana, kolejna warstwa to tynk elewacyjny, przy czym ze styropianu wykonuje się podkład. Ostatnim elementem jest okładzina ceglana.
Kwestie, o których warto pamiętać
Dom szkieletowy z https://konsbud.com/oferta/domow-z-drewna-hbe-z-drewna-klejonego/ różni się całkowicie od murowanego i pod każdym względem. Wymaga też odmiennego traktowania oraz utrzymywania w świetności. Dom z konstrukcją szkieletową pomimo tego, że jest szybki i łatwy w budowie, może okazać się nietrwały. Kluczem jest dbałość o szkielet budynku. W grę wchodzi najczęściej prawidłowa eksploatacja oraz konserwacja. Pozwala to wydłużyć czas remontu generalnego, który po pewnym czasie staje się konieczny. Pamiętaj również o sprawdzonym dostawcy drewna. Żeby szkielet służył znacznie dłużej niż 50 lat, należy użyć odpowiednio przygotowanego drewna. Niestety w naszym kraju ze względu na oszczędność, waga jakości jest pomniejszana. Dlatego drewno ma zbyt dużą wilgotność. Drewno do domu szkieletowego powinno być przemysłowo suszone. Dzięki temu można otrzymać wilgotność poniżej 18%, co jest optymalnym wynikiem. Zwykle jednak spotkać się można z drewnem, które zostało tylko przetarte. Takie drewno nie nadaje się na szkielet domu.